Dlaczego ludzie boją się upadłości konsumenckiej?
Jako specjaliści w dziedzinie upadłości spotykamy się z wątpliwościami/obawami przed wszczęciem tej procedury przez osoby, które mogą z niej skorzystać z rewelacyjnym skutkiem. Nierzadko kontaktują się z nami osoby, które mają 30-50 lat, małżonka i 1 lub 2 dzieci oraz długi znacznie przewyższające ich dochody z umowy o pracę. Z reguły też dochody te są zajęte przez komornika, a pomimo tego dług nadal rośnie, ponieważ z egzekwowanych kwot nie są zaspokajane nawet odsetki, które z reguły rosną wręcz lawinowo (aktualnie maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie to zawrotne 24,5%!).
Dla takich sytuacji właśnie ustawodawca wprowadził instytucję upadłości konsumenckiej, która prowadzi do całkowitego oddłużenia wnioskodawcy w relatywnie krótkim, z góry przewidzianym, terminie. Wiele przeprowadzonych rozmów z naszymi klientami uświadomiło nam, jak istotnie wpływa na psychikę sama nazwa „upadłość” i jak negatywne skojarzenia może budzić słowo „upadły”. „Upadłość” najczęściej kojarzy się z końcem, likwidacją, a nawet śmiercią gospodarczą. Wielu zwyczajnie myli upadłość konsumencką z upadłością przedsiębiorstwa, która w tym wypadku dąży do całkowitego zniesienia wszelkich dóbr firmy i zakończenia jej działalności (czyli śmierć firmy). Tymczasem upadłość konsumencka może być kojarzona wyłącznie ze śmiercią długów, ponieważ sam proces ma powodować nowe „lepsze życie” osoby i to nie tylko pod względem finansowym.
Przecież w toku tej procedury to właśnie długi zostają „zlikwidowane”, a dotychczasowy dłużnik uwolniony od dożywotnich spłat. Uświadomienie sobie powyższego sprawia, że perspektywa wzięcia kolejnej pożyczki na wysoki procent tylko po to, żeby załatać dziury w budżecie, nie jest żadnym rozwiązaniem, ale kolejną kłodą rzuconą sobie pod nogi.
Więcej o upadłości, jej skutkach i korzyściach piszemy w innych naszych artykułach.
Dlaczego ludzie boją się upadłości konsumenckiej?
Dlaczego ludzie boją się upadłości konsumenckiej? Jako specjaliści w dziedzinie upadłości spotykamy się z wątpliwościami/obawami…
Czy po upadłości konsumenckiej można założyć działalność gospodarczą?
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Tak, po upadłości konsumenckiej możliwe jest wzięcie kredytu,…
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można pracować?
Czy po (ogłoszeniu) upadłości konsumenckiej można pracować? Na tak zadane pytanie najczęściej uzyskasz odpowiedź: Tak, po…
Czy w upadłości konsumenckiej mogę mieć zajęcie komornicze?
Czy upadłość konsumencka ma sens?
Czy upadłość konsumencka ma sens? Oczywiście. Pytanie tylko, czy jest ona optymalnym rozwiązaniem w danej…
Skontaktuj się z nami