Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?

Tak, po upadłości konsumenckiej możliwe jest wzięcie kredytu, choć będzie to trudniejsze niż przed upadłością. Choć różne są przyczyny upadłości, instytucje pożyczkowe uważać będą, że ogłoszenie upadłości w przeszłości oznaczało, że dana osoba miała problemy ze spłatą swoich zobowiązań na tyle poważne, że niezbędna była pomoc państwa. To może mieć negatywny wpływ na historię kredytową i zdolność kredytową, co utrudni uzyskanie kredytu.
Jeśli mimo to chcesz wziąć kredyt po upadłości konsumenckiej, będziesz musiał udowodnić, że masz plan spłaty zadłużenia i źródło dochodu, które pozwoli ci spłacać kredyt. Możesz też rozważyć skorzystanie z pomocy osoby trzeciej, takiej jak poręczyciel lub współkredytobiorca, którzy mogą pomóc ci uzyskać kredyt.

Niemniej założeniem ustawodawcy procedura upadłościowa miała pozwolić nie tylko na oddłużenie, ale na rzeczywisty „świeży start” na co wskazywał współtwórca reformy prawa upadłościowego Jerzy Kozdroń na łamach Dziennika Gazety Prawnej:

„Gdy pracowaliśmy nad systemem upadłości, w tym upadłości konsumenckiej, założenie było proste – każdemu ma prawo powinąć się noga. A państwo musi umożliwić bankrutom nowy start; oczywiście po odpowiednim zaspokojeniu wierzycieli. Dlatego jeżeli ktoś przebył upadłość konsumencką i wykonał plan spłat, powinien być traktowany przez wszystkich tak samo jak osoba, która upadłości nie ogłosiła. W przeciwnym razie sens ogłoszenia upadłości jest mizerny. Po co bowiem chcieć wyjść z szarej strefy, skoro i tak się w niej pozostanie przez wiele lat?” 

payment, money, wallet-3411414.jpg

Nasza opinia jako doświadczonego doradcy:

Niezależnie od powyższego, doświadczony doradca powinien podpowiedzieć dodatkowo, że postępowanie upadłościowe nie kończy się ustaleniem planu spłaty, ale dopiero po zrealizowaniu jego założeń. W czasie wykonywania planu spłaty istnieje ustawowy zakaz dokonywania czynności prawnych pogarszających zdolność realizacji spłat. W konsekwencji więc, jeżeli Sąd uzna, że zaciągnięcie kredytu może narażać realizację planu spłaty, z urzędu może dojść do jego uchylenia i w efekcie nie umorzenia zobowiązań. Warto więc w podejmowaniu takiej decyzji opierać się na fachowej wiedzy, a w postępowaniu korzystać z usług doświadczonego specjalisty.

Zadzwoń
79 75 42 411
Napisz e-mail info@zmniejszamydlugi.pl

Zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy:

    Zobacz nasze inne artykuły:

    × Skontaktuj się przez What'sApp